اندیشه است که به تحریر در می آید- لیلا موسی‌زاده*

تهران- ایرنا- گواه منزلت والای قلم و رسالت والای نویسندگان و قلم به دستان این آیه از قرآن است که خداوند در آن به قلم سوگند یاد کرده است: «نون و القلم و ما یسطرون»؛ در ارتباط وحیانی رسول الله (ص) خداوند خود را اینگونه معرفی می کند: «الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ» آنکه با قلم آموخت؛ و در خاطره ما شهیدانی که رسالت قلم را با جان خود تمام و کمال اداء کردند، زنده مانده اند.

14 تیر در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز قلم به ثبت رسیده است؛ روزی که گفته می‌شود تاریخ آن به ایران باستان باز می‌گردد، به این معنی که تیرگان یا سیزدهم تیرماه با جشن های خاص و باشکوهی همراه بود که یکی از این جشن‌ها به مناسبت گرامیداشت قلم برگزار می‌شد، شاید به این دلیل که هوشنگ پادشاه وقت ایران زمین، در آن روز نویسندگان را به رسمیت شناخت و به احترام آنان جشن بر پا کرد و آن جشن به پاسداشت قلم زنده ماند.
در دنیای امروز این اندیشه است که یا می سازد یا ویران می کند؛ یا صلح و آرامش به ارمغان می آورد یا آتش جنگ به پا می کند.
اندیشه است که از یک انسان اسطوره می سازد و نام او را تا «شهید قلم» ارتقا می‌بخشد و اندیشه است که وقتی به تحریر در می آید، یک ملت را یا به خروش در آورده و یا زمین گیر و ذلیل می کند.
وقتی قلم به حرکت در می آید، یا واقعیت همانطور ناب و حقیقی پیش چشم همه به تصویر کشیده می شود یا آنطور که نویسنده می خواهد، جلوه می کند.

اینجاست که در دنیای امروز برای نفوذ به عمق جامعه و سمت و سو دادن به حرکت یک ملت نیازی به جنگ نیست چرا که قلم کار را آسان و یا شاید سخت کرده است.
قلم در دنیای معاصر می تواند چنان جنگ روانی به پا کرده و دقیق به اهداف مورد نظر اصابت کند که چه بسا جنگ نظامی از رسیدن به چنین اهدافی عاجز بماند؛ این چیزی است که در دنیای پر از جنگ و کینه امروز شواهد زیادی برای آن داریم.
صاحبان قلم برخی تا آنجا در اندیشه ها و باورهای خود پابرجا هستند که بر سر آن جان می دهند و «شهید قلم» می شوند و برخی دیگر به آنچه به تحریر در می آورند، اندک باوری ندارند و تنها دیکته‌ها را بی غلط مشق می کنند و خط قرمزها را می شکنند تا جاده را برای دوستی با دشمنان صاف کنند.
نگاهی به رسانه های اغلب کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گواه خوبی بر قلم فرسایی نویسندگانی است که واقعیت ها را وارونه جلوه می دهند و با شکستن خط قرمزها رژیمی را که سرزمین یک ملت عرب را به اشغال در آورده ، دوست معرفی می کنند.
قلم به دستانی که با نادیده گرفتن مشترکات دینی و زیر پاگذاشتن اصول اخلاقی، ایران را دشمن معرفی کرده و به صف دشمنان ملحق می شوند و هراتفاقی را که در این سرزمین رخ می دهد، در بوق و کرنا می کنند تا از کشورمان تصویری سیاه و اشتباه برای دنیا به نمایش بگذارند.
سلاح این جنگ بی آتش و دود، قلم هایی است که گرچه در سکوت به حرکت در می آیند، اما توفان به پا می کنند.
در این شرایط مسئولیت ما قلم‌هایی است که به دست داریم؛ قلم‌هایی که زبان اندیشه، اخلاق و ارزش‌های ما است و از هر سلاحی در برابر دشمنان بُرنده تر عمل می‌کند. قلم‌هایی که در هر پست و مسئولیتی که بر عهده داریم، نیابد چیزی جز اخلاق و ارزش‌های ایرانی و اسلامی را مشق کند که در جنگ نرم دنیای امروز در سکوت اما به سرعت رو به فراموشی است.
و به یاد بسپاریم یاد مرتضی آوینی با نام «شهید قلم» جاودانه مانده است.

*خبرنگار ایرنا
9053**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال